Contact Now
Voltage Rating : 3kV
Capacitance : 22pF
Temperature Coefficient : NP0
Description : 3kV 22pF NP0 1808 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1808N220J302T
Model Number : C1808N220J302T
Package : 1808
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications (1000V and above). They feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. These capacitors offer high reliability and are RoHS compliant. They are ideal for applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: HVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V)150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V)120% Rated Voltage
Product Code StructureC: MLCC, Chip Size (e.g., 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225), Dielectric (N: NP0, X: X7R), Capacitance Unit (pF, e.g., 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF), Tolerance (e.g., C: 0.25pF, D: 0.50pF, J: 5%, K: 10%, M: 20%), Rated Voltage (e.g., 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc, 102: 1000Vdc, 202: 2000Vdc, 302: 3000Vdc, 402: 4000Vdc, 502: 5000Vdc, 802: 8000Vdc), Packaging (T: T/R 7, R: T/R 13, B: Bulk), Special Requirement (O: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination)
Capacitance Range Charts
NP0 Dielectric
Size1KV2KV2.5KV3KV4KV5KV8KV
0805101-824101-824-----
1206101-824101-824101-824101-824---
X7R Dielectric
Size1KV1.5KV2KV2.5KV3KV4KV5KV8KV
Example Part Number
C1206N2R0J202T
ComponentValue
CMLCC
1206Chip Size
NDielectric (NP0)
2R0Capacitance (2.0pF)
JTolerance (5%)
202Rated Voltage (2000Vdc)