Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1812X224K631T for Middle Voltage Applications
Contact Now
Voltage Rating : 630V
Capacitance : 220nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 220nF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1812
Mfr. Part # : C1812X224K631T
Model Number : C1812X224K631T
Package : 1812
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for various electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Type: Multilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
  • Grade: Commercial
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
DielectricsNP0 (N), X7R (X)
Capacitance UnitpF
ToleranceC: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%