Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitors IHHEC C1206X684K050T Designed for in General Electronics
Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 680nF
Temperature Coefficient : X7R
Description : 50V 680nF X7R 1206 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1206X684K050T
Model Number : C1206X684K050T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone NCC Series - Normal Chip Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
Technical Specifications
ParameterNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class ) 15% (-55 ~ +125 , EIA Class ) 15% (-55 ~ +85 , EIA Class )
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001)
30pF and below: Q400+20C
Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max mm)B (min mm)BW (min mm)
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: Ex.: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
Capacitance Unit: pF (Ex.: 102 = 1010^2 pF, 473 = 4710^3 pF, 104 = 1010^4 pF)
Tolerance: Ex.: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
Rated Voltage: Ex.: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)
Packaging: T (T&R 7), R (T&R 13), B (Bulk)
Example Ordering Code
C0402B104K010T
Capacitance Range Examples
NP0 Dielectric:
0201 Size: 0R5 (0.5pF) to 101 (100pF) for 16V, 25V, 50V
0402 Size: 0R5 (0.5pF) to 101 (100pF) for 50V
0603 Size: 5R0 (5pF) to 101 (100pF) for 50V
0805 Size: 100 (10pF) to 101 (100pF) for 50V
X7R Dielectric:
0603 Size: 151 (150pF) to 821 (820pF) for 16V
0805 Size: 151 (150pF) to 821 (820pF) for 16V, 25V, 50V
X5R Dielectric:
0201 Size: 101 (100pF) to 104 (100,000pF) for 6.3V, 10V, 16V, 25V, 50V
0402 Size: 101 (100pF) to 824 (820,000pF) for 6.3V, 10V, 16V, 25V, 50V
0603 Size: 101 (100pF) to 824 (820,000pF) for 6.3V, 10V, 16V, 25V, 50V
0805 Size: 101 (100pF) to 824 (820,000pF) for 10V, 16V, 25V, 50V