Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 1.5nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 1.5nF ±10% 1kV Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X152K102T
Model Number : C1206X152K102T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, offering ratings of 1000V and above. These commercial-grade capacitors feature a special internal electrode design for enhanced voltage handling and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, making them ideal for demanding electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Series: HVC
Technical Specifications
SpecificationDetails
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage1000 Vdc to 8000 Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class ); X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000, X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%, X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage; 500V V < 1000V: 150% Rated Voltage; 1000V V: 120% Rated Voltage
Applications
  • LAN/WLAN interface
  • Back-Lighting Inverter
  • DC-DC Converters
  • Ballast
  • Modems
  • Power Supplies
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0: 2.0pF, 100: 10x100, 471: 47x101, 102: 10x102)
Tolerance: Ex.: C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc, 102: 1000Vdc, 202: 2000Vdc, 302: 3000Vdc, 402: 4000Vdc, 502: 5000Vdc, 802: 8000Vdc