Surface Mount IHHEC C0805N331K251T Multilayer Ceramic Capacitor Suitable for Middle Voltage Circuits
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 330pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±10%
Description : 330pF ±10% 250V Ceramic Capacitor NP0 0805
Mfr. Part # : C0805N331K251T
Model Number : C0805N331K251T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q 1000
X7R: D.F. 2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage