Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 3.3nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 3.3nF ±5% 50V Ceramic Capacitor NP0 0603
Mfr. Part # : C0603N332J050T
Model Number : C0603N332J050T
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone NCC Series Ceramic Capacitors
The Holy Stone NCC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for general electronics circuits, telecommunications, personal computers and peripherals, power circuits, and mobile applications. They offer a small size, high reliability, and excellent high-frequency characteristics, making them suitable for wave and reflow soldering. These RoHS compliant capacitors are available in a range of sizes and temperature coefficients with voltage ratings from 6.3V to 50V.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Characteristic NP0 X7R X5R
Operation Temperature -55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Temperature Coefficient 30ppm/ (EIA Class ) 15% (EIA Class ) 15% (EIA Class )
Dissipation Factor More than 30pF: Q 1000 (0.001)
30pF and below: Q400+20C
Max. 0.10 Max. 0.10
Insulation Resistance 10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging 0% Typically 1.0% Typically 1.0%
Dielectric Strength 250% Rated Voltage
Dimensions
TYPE L (mm) W (mm) T (max) (mm) B (min) (mm) BW (min) (mm)
Product Code Structure
C (MLCC) - Chip Size (e.g., 0201, 0402) - Dielectric (N: NP0, X: X7R, B: X5R) - Capacitance (e.g., 104 for 0.1uF) - Tolerance (F: 1%, G: 2%, J: 5%, K: 10%, M: 20%) - Rated Voltage (007: 6.3V, 010: 10V, 016: 16V, 025: 25V, 050: 50V) - Packaging (T: T&R 7", R: T&R 13", B: Bulk)