Middle voltage multilayer ceramic capacitors IHHEC C1210X474M251T designed for commercial electronic
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 470nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±20%
Description : 250V 470nF X7R ±20% 1210 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1210X474M251T
Model Number : C1210X474M251T
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount applications with wave and reflow soldering, and offer high reliability. They are RoHS compliant and ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage