Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 2.2nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 2.2nF ±5% 50V Ceramic Capacitor NP0 0603
Mfr. Part # : C0603N222J050T
Model Number : C0603N222J050T
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone NCC Series - Normal Chip Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certification: RoHS compliant
Technical Specifications
CharacteristicNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class ) 15% (-55 ~ +125 , EIA Class ) 15% (-55 ~ +85 , EIA Class )
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001), 30pF and below: Q400+20CMax. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: Ex.: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
Capacitance Unit: pF (Ex.: 102 = 1010^2, 473 = 4710^3, 104 = 1010^4)
Tolerance: Ex.: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
Rated Voltage: Ex.: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)
Packaging: T (T&R 7), R (T&R 13), B (Bulk)
How To Order Example
C0402B104K010T
Capacitance Range Examples (NP0 Dielectric)
SizeThickness (mm)Rated Voltage (Vdc)Capacitance Range
02010.30.0316V0R5 to 101 (0.5pF to 100pF)
02010.30.0325V0R5 to 101 (0.5pF to 100pF)
04020.50.0550V0R5 to 821 (0.5pF to 820pF)
06030.850.1550V5R0 to 821 (5pF to 820pF)
08050.850.1550V100 to 821 (10pF to 820pF)
Capacitance Range Examples (X7R Dielectric)
06030.850.1516V151 to 681 (150pF to 680pF)
08050.850.1516V471 (470pF)
Capacitance Range Examples (X5R Dielectric)
02010.30.036.3V101 to 104 (100pF to 100nF)
02010.30.0310V101 to 104 (100pF to 100nF)
04020.50.0516V101 to 821 (100pF to 820pF)
04020.50.0525V101 to 821 (100pF to 820pF)
06030.850.156.3V101 to 104 (100pF to 100nF)
06030.850.1510V101 to 104 (100pF to 100nF)
06030.850.1516V101 to 821 (100pF to 820pF)
06030.850.1525V101 to 821 (100pF to 820pF)
08050.850.1510V101 to 821 (100pF to 820pF)
08050.850.1516V101 to 821 (100pF to 820pF)
08050.850.1525V101 to 821 (100pF to 820pF)
08050.850.1550V101 to 821 (100pF to 820pF)