Contact Now
Voltage Rating : 10V
Capacitance : 4.7uF
Temperature Coefficient : X5R
Tolerance : ±10%
Description : 4.7uF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603
Mfr. Part # : C0603B475K010T
Model Number : C0603B475K010T
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone NCC Series - Normal Chip Capacitors
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series (Normal Chip Capacitors)
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
  • Material: Ceramic
Technical Specifications
FeatureSpecificationDetails
Operation TemperatureNP0 & X7R-55 ~ +125
Operation TemperatureX5R-55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature CoefficientNP0 30ppm/ (EIA Class )
Temperature CoefficientX7R 15% (EIA Class )
Temperature CoefficientX5R 15% (EIA Class )
Dissipation FactorNP0More than 30pF: Q 1000 (0.001) , 30pF and below: Q400+20C
Dissipation FactorX7R, X5RMax. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
AgingNP00%
AgingX7R/X5RTypically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions (Type)L (mm)W (mm)T (max mm)B (min mm)BW (min mm)
Product Code Structure
C (MLCC) - [Chip Size] - [Dielectric] - [Capacitance] - [Tolerance] - [Rated Voltage] - [Packaging]
Example: C0402B104K010T
  • C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
  • Chip Size: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
  • Dielectric: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
  • Capacitance Unit: pF (e.g., 102 = 1010 = 1000pF, 473 = 4710 = 47000pF, 104 = 1010 = 1000000pF)
  • Tolerance: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
  • Rated Voltage: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)