Multilayer ceramic chip capacitor IHHEC C0603X222K251T designed for middle voltage commercial grade
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 2.2nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 2.2nF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0603
Mfr. Part # : C0603X222K251T
Model Number : C0603X222K251T
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They offer high reliability and are RoHS compliant. The MVC series is ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
AttributeValueNotes
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/
X7R: 15%
NP0: EIA Class I
X7R: EIA Class II
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Capacitance Range Chart (NP0)
Size100V200V250V500V630V
Capacitance Range Chart (X7R)
Size100V200V250V450V500V630V
Product Code Example
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF)
Tolerance: Ex.: C:+/-0.25pF, D:+/-0.50pF, J:+/-5%, K:+/-10%, M:+/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc