Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 6.8nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 6.8nF ±5% 50V Ceramic Capacitor NP0 0805
Mfr. Part # : C0805N682J050T
Model Number : C0805N682J050T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone NCC Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
CharacteristicNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +85 )
Dissipation Factor>30pF: Q 1000 (0.001)
30pF: Q400+20C
Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C (MLCC) - Chip Size (e.g., 0201, 0402) - Dielectric (N: NP0, X: X7R, B: X5R) - Capacitance (e.g., 104 for 100nF) - Tolerance (F: 1%, G: 2%, J: 5%, K: 10%, M: 20%) - Rated Voltage (007: 6.3V, 010: 10V, 016: 16V, 025: 25V, 050: 50V) - Packaging (T: T&R 7", R: T&R 13", B: Bulk)