Multilayer Ceramic Capacitors IHHEC C1206N101J102TDF Designed for High Voltage and RoHS Compliance
Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 100pF
Temperature Coefficient : NP0
Description : 100pF 1kV Ceramic Capacitor NP0 1206
Mfr. Part # : C1206N101J102TDF
Model Number : C1206N101J102TDF
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, rated at 1000V and above. They feature a special internal electrode design for high voltage ratings, suitability for surface mount technology (wave and reflow soldering), and high reliability. These RoHS compliant capacitors are ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValue
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage1000 Vdc to 8000 Vdc
Temperature Coefficient (NP0)± 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R)± 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V ≤ V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V ≤ V < 1000V)150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V ≤ V)120% Rated Voltage
Product Code StructureC: MLCC, Chip Size (e.g., 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225), Dielectric (N: NP0, X: X7R), Capacitance (Unit: pF, e.g., 2R0, 100, 471), Tolerance (e.g., C, D, J, K, M), Rated Voltage (e.g., 101, 251, 501, 631, 102, 202, 302, 402, 502, 802), Packaging (T: 7" T/R, R: 13" T/R, B: Bulk), Special Requirement (O: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination)