Multilayer ceramic chip capacitor IHHEC C1206X332K251T designed for middle voltage electronic device
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 3.3nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 3.3nF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X332K251T
Model Number : C1206X332K251T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount wave and reflow soldering, and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies. Available in NP0 (C0G) and X7R temperature characteristics, in sizes from 0603 to 2225.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Material: Ceramic Capacitor
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V 1000V)150% Rated Voltage
Capacitance Range Chart (NP0)
SizeCapacitance Range (pF)
0603101 to 104
0805101 to 105
1206101 to 106
1210101 to 106
Capacitance Range Chart (X7R)
SizeCapacitance Range (pF)
0603181 to 105
Example Product Code Breakdown
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF)
Tolerance: C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc