Middle Voltage Ceramic Capacitors IHHEC C1206X331K201T Multilayer Chip Capacitors Commercial Grade
Contact Now
Voltage Rating : 200V
Capacitance : 330pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 330pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X331K201T
Model Number : C1206X331K201T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series Commerical Grade Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commerical
  • Material: Ceramic Capacitor
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesNP0 (C0G), X7R
PackagingT/R (7"), T/R (13"), Bulk