Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 3.3nF
Tolerance : ±5%
Description : 250V 3.3nF ±5% 0805 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C0805N332J251T
Model Number : C0805N332J251T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series Commerical Grade Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, making them ideal for various demanding electronic applications.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValue
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q 1000
X7R: D.F. 2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Features & Applications
Features
  • Special internal electrode design offers the highest voltage rating.
  • Surface mount suitable for wave and reflow soldering.
  • High reliability.
  • RoHS compliant.
Applications
  • LAN/WLAN interface
  • Back-Lighting Inverter
  • DC-DC Converters
  • Ballast
  • Modems
  • Power Supplies
Capacitance Range Chart (Example: NP0 Dielectric)
SizeNP0 Capacitance Range (pF)
0603101 to 104
0805101 to 104
1206101 to 105
1210101 to 105
1812101 to 106
1825101 to 106
Capacitance Range Chart (Example: X7R Dielectric)
SizeX7R Capacitance Range (pF)
Product Code Structure Example
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: e.g., 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (e.g., 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF)
Tolerance: C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Rated Voltage: e.g., 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc