Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0603X105K025T High Capacitance Surface Mount RoHS Compliant
Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 1uF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 1uF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603
Mfr. Part # : C0603X105K025T
Model Number : C0603X105K025T
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone CERAMIC CAPACITOR CATALOG
HCC Series Commerical grade High Capacitance MLCC
Features
  • Surface mount suitable for wave and reflow soldering
  • High reliability
  • Small size and high capacitance value
  • Excellent high frequency characteristics
  • RoHS compliant
Applications
  • Ideal for smoothing and decoupling circuits
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: HCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation TemperatureNP0 & X7R & X7S : -55C ~ +125C, X6S : -55C ~ +105C
Rated Voltage4.0Vdc to 50Vdc
Dissipation FactorX7R, X5R, X6S, X7S: Max. 0.15
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller, C in Farads)
AgingX7R/X6S/X5R/X7S: typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage