Surface Mount Ceramic Capacitor IHHEC C1206X331K102T Suitable for Back Lighting Inverters and Modems
Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 330pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 330pF ±10% 1kV Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X331K102T
Model Number : C1206X331K102T
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
The Holy Stone HVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications (1000V and over). They offer special internal electrode designs for high voltage ratings, suitability for surface mount technology (wave and reflow soldering), high reliability, and RoHS compliance. These capacitors are ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
SpecificationDetails
SeriesHVC Series
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
1000V V: 120% Rated Voltage
Product Code StructureC: MLCC
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0:2.0pF, 100:10100, 471:47101, 102:10102)
Tolerance: Ex.: C:+/-0.25pF, D:+/-0.50pF, J:+/- 5%, K:+/-10%, M:+/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc, 102: 1000Vdc, 202: 2000Vdc, 302: 3000Vdc, 402: 4000Vdc, 502: 5000Vdc, 802: 8000Vdc