Middle voltage multilayer ceramic chip capacitor IHHEC C1206X331K501T commercial grade component
Contact Now
Voltage Rating : 500V
Capacitance : 330pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 330pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X331K501T
Model Number : C1206X331K501T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
Product Code StructureC: MLCC
Chip Size: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: N (NP0), X (X7R)
Capacitance Unit: pF (e.g., 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF)
Tolerance: C (+/-0.25pF), D (+/-0.50pF), J (+/- 5%), K (+/-10%), M (+/-20%)
Rated Voltage: 101 (100Vdc), 251 (250Vdc), 501 (500Vdc), 631 (630Vdc)