Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 330pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 330pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X331K251T
Model Number : C1206X331K251T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount wave and reflow soldering, and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic Chip (MLCC)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Attribute Specification
Operation Temperature -55 to +125
Rated Voltage 100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient NP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation Factor NP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging NP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength 100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric Types NP0 (C0G), X7R
Packaging T/R (7), T/R (13), Bulk
Special Requirement Arc Prevention Coating (O), Polymer Termination (X)
Capacitance Range Chart (NP0)
Size 100V 200V 250V 500V 630V
0603 101-821pF 101-821pF 101-821pF - -
0805 101-821pF 101-821pF 101-821pF 101-821pF 101-821pF
1206 101-821pF 101-821pF 101-821pF 101-821pF 101-821pF
1808 - - - 101-821pF 101-821pF
1812 - - - 101-821pF 101-821pF
Capacitance Range Chart (X7R)
Size 100V 200V 250V 450V 500V 630V