Surface mount multilayer ceramic chip capacitor IHHEC C1206N101J202T rated for 1000 volts and above
Contact Now
Voltage Rating : 2kV
Capacitance : 100pF
Temperature Coefficient : C0G
Tolerance : ±5%
Description : 100pF ±5% 2kV Ceramic Capacitor C0G 1206
Mfr. Part # : C1206N101J202T
Model Number : C1206N101J202T
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
The Holy Stone HVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high-voltage applications, rated at 1000V and above. They feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mounting with wave and reflow soldering, and offer high reliability. These RoHS-compliant capacitors are ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: HVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 ) (EIA Class )
X7R: 15% (-55 ~ +125 ) (EIA Class )
Rated Voltage1000 Vdc to 8000 Vdc
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
1000V V: 120% Rated Voltage