Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 3.3nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 3.3nF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X332K251T
Model Number : C0805X332K251T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone Enterprise Co., Ltd. - MVC Series Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability for various electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
TypeMiddle Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 ) (EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 ) (EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric OptionsN (NP0), X (X7R)
Capacitance UnitpF
Capacitance Examples2R0 (2.0pF), 100 (10pF), 471 (470pF), 102 (1000pF)
Tolerance OptionsC (+/-0.25pF), D (+/-0.50pF), J (+/-5%), K (+/-10%), M (+/-20%)
Rated Voltage Codes101 (100Vdc), 251 (250Vdc), 501 (500Vdc), 631 (630Vdc)
Packaging OptionsT (7" Tape & Reel), R (13" Tape & Reel), B (Bulk)