Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 100nF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X104K251TD
Model Number : C1206X104K251TD
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, making them ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic Capacitor (MLCC)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Attribute Specification
Operation Temperature -55 to +125
Rated Voltage 100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 to +125 (EIA Class I)
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 to +125 (EIA Class II)
Dissipation Factor (NP0) Q1000
Dissipation Factor (X7R) D.F.2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0) 0%
Aging (X7R) Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V) 200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V) 150% Rated Voltage
Chip Sizes 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric Types NP0 (N), X7R (X)
Packaging T/R (7"), T/R (13"), Bulk