Multilayer Ceramic Capacitor IHHEC C1206N103J501T Middle Voltage MLCC with Wave and Reflow Soldering
Contact Now
Voltage Rating : 500V
Capacitance : 10nF
Temperature Coefficient : NP0
Description : 500V 10nF NP0 1206 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1206N103J501T
Model Number : C1206N103J501T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone Enterprise Co., Ltd. MVC Series Middle Voltage Ceramic Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
TypeMiddle Voltage MLCC
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesN (NP0), X (X7R)
Capacitance UnitpF
ToleranceC: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%