Contact Now
Voltage Rating : 10V
Capacitance : 10uF
Temperature Coefficient : X5R
Tolerance : ±10%
Description : 10uF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603
Mfr. Part # : C0603B106K010T
Model Number : C0603B106K010T
Package : 0603
Contact Now
Holy Stone NCC Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Compliance: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation TemperatureNP0 & X7R: -55 ~ +125, X5R: -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125, EIA Class )
X7R: 15% (-55 ~ +125, EIA Class )
X5R: 15% (-55 ~ +85, EIA Class )
Dissipation FactorNP0: >30pF: Q1000 (0.001), 30pF: Q400+20C
X7R, X5R: Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller, C in Farads)
AgingNP0: 0%, X7R/X5R: typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: Ex.: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
Capacitance Unit: pF (Ex.: 102 for 1010^2 pF, 473 for 4710^3 pF, 104 for 1010^4 pF)
Tolerance: Ex.: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
Rated Voltage: Ex.: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)
Packaging: T (T&R 7), R (T&R 13), B (Bulk)
Example Part Number
C0402B104K010T
Capacitance Range Examples
NP0 Dielectric:
0201 Size: 0R5 (0.5pF) to 101 (100pF) for various voltages.
0402 Size: 0R5 (0.5pF) to 821 (820pF) for various voltages.
0603 Size: 5R0 (5pF) to 821 (820pF) for 50V.
0805 Size: 100 (10pF) to 821 (820pF) for 50V.
X5R Dielectric:
0603 Size: 151 (150pF) to 681 (680pF) for 16V.
X7R Dielectric:
0402 Size: 104 (100nF) for 16V, 25V, 50V.
0603 Size: 104 (100nF) for 16V, 25V, 50V.
0805 Size: 104 (100nF) for 16V, 25V, 50V.