multilayer ceramic capacitor IHHEC C0805X473K251T designed for middle voltage electronic circuits
Contact Now
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 47nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 47nF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X473K251T
Model Number : C0805X473K251T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They offer high reliability and are RoHS compliant. The MVC series is ideal for various electronic applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValue
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
Temperature Coefficient (X7R) 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation Factor (NP0)Q 1000
Dissipation Factor (X7R)D.F. 2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V)150% Rated Voltage