Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 2.2nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 50V 2.2nF NP0 ±5% 0805 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C0805N222J050T
Model Number : C0805N222J050T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone NCC Series - Normal Chip Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic Chip Capacitors
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
FeatureSpecification
Operation TemperatureNP0 & X7R: -55 ~ +125 , X5R: -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 ), X7R: 15% (-55 ~ +125 ), X5R: 15% (-55 ~ +85 )
Dissipation FactorNP0: >30pF: Q 1000 (0.001), 30pF: Q400+20C; X7R, X5R: Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller, C in Farads)
AgingNP0: 0%, X7R/X5R: typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage