Contact Now
Voltage Rating : 10V
Capacitance : 10uF
Temperature Coefficient : X5R
Tolerance : ±10%
Description : 10uF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805
Mfr. Part # : C0805B106K010T
Model Number : C0805B106K010T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone NCC Series Ceramic Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Material: Ceramic
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValueNotes
Operation TemperatureNP0 & X7R: -55℃ ~ +125℃
X5R: -55℃ ~ +85℃
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature CoefficientNP0: ± 30ppm/℃ (EIA Class Ⅰ)
X7R: ± 15% (EIA Class Ⅱ)
X5R: ± 15% (EIA Class Ⅱ)
NP0: -55℃ ~ +125℃
X7R: -55℃ ~ +125℃
X5R: -55℃ ~ +85℃
Dissipation FactorNP0: Q≥ 1000 (for >30pF), Q≥400+20C (for ≤30pF)
X7R, X5R: Max. 0.10
Insulation Resistance10GΩ or 500/CΩ (whichever is smaller)C in Farads
AgingNP0: 0%
X7R/X5R: typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
02010.60±0.030.30±0.030.330.200.10
04021.00±0.050.50±0.050.550.300.15
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: Ex.: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
Capacitance Unit: pF (Ex.: 102 = 10×102, 473 = 47×103, 104 = 10×104)
Tolerance: Ex.: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
Rated Voltage: Ex.: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)
Packaging: T (T&R 7"), R (T&R 13"), B (Bulk)