Multilayer Ceramic Capacitors IHHEC C1808N120J302T Suitable for Back Lighting Inverters and Ballasts
Contact Now
Voltage Rating : 3kV
Capacitance : 12pF
Temperature Coefficient : NP0
Description : 12pF 3kV Ceramic Capacitor NP0 1808
Mfr. Part # : C1808N120J302T
Model Number : C1808N120J302T
Package : 1808
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, rated at 1000V and above. They feature a special internal electrode design for high voltage ratings, surface mount suitability for wave and reflow soldering, and high reliability. These RoHS compliant capacitors are ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Product CodeChip SizeDielectricCapacitance UnitToleranceRated VoltagePackagingSpecial Requirement
C: MLCC0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225N: NP0, X: X7RpFC: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J :+/- 5%, K :+/-10%, M :+/-20%101 (100Vdc) to 802 (8000Vdc)T: T/R 7, R: T/R 13, B: BulkO: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination (Super Term)
General Specifications
ParameterNP0 (EIA Class I)X7R (EIA Class II)
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125
Temperature Coefficient 30ppm/ 15%
Dissipation FactorQ1000D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging0%Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V : 200% Rated Voltage
500V V 1000V : 150% Rated Voltage
1000V V : 120% Rated Voltage