Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 2.2uF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±20%
Description : 2.2uF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X225M050T
Model Number : C0805X225M050T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone NCC Series Ceramic Capacitor
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Certification: RoHS compliant
Technical Specifications
CharacteristicNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Temperature Coefficient 30ppm/ 15% 15%
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001)
30pF and below: Q400+20C
Max. 0.10Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%Typically 1.0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPELWT (max)B (min)BW (min)
02010.600.03 [.024.001]0.300.03 [.011 .001]0.33 [.013]0.20 [.008]0.10 [.004]
04021.000.05 [.039.002]0.500.05 [.020 .002]0.55 [.022]0.30 [.012]0.15 [.006]
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex. 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: Ex. N (NP0), X (X7R), B (X5R)
Capacitance Unit: pF (Ex. 102 = 10x10^2 pF, 473 = 47x10^3 pF, 104 = 10x10^4 pF)
Tolerance: Ex. F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
Rated Voltage: Ex. 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)