Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 3.3nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 3.3nF ±5% 50V Ceramic Capacitor NP0 0805
Mfr. Part # : C0805N332J050T
Model Number : C0805N332J050T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone NCC Series Commerical Grade Ceramic Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commerical
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Characteristic NP0 X7R X5R
Operation Temperature -55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Temperature Coefficient 30ppm/ (EIA Class ) 15% (EIA Class ) 15% (EIA Class )
Dissipation Factor More than 30pF: Q 1000 (0.001) , 30pF and below : Q400+20C Max. 0.10 Max. 0.10
Insulation Resistance 10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging 0% Typically 1.0% Typically 1.0%
Dielectric Strength 250% Rated Voltage