Surface mount ceramic capacitor IHHEC C1206X681K102T with wide temperature range and RoHS compliance
Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 680pF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 680pF ±10% 1kV Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X681K102T
Model Number : C1206X681K102T
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
The Holy Stone HVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, rated at 1000V and above. They offer a wide operating temperature range of -55C to +125C and are available with NP0 (EIA Class I) and X7R (EIA Class II) dielectric characteristics. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount applications with wave and reflow soldering, and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: HVC Series
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V)150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V)120% Rated Voltage
Rated Voltage Range1000 Vdc to 8000 Vdc