Contact Now
Voltage Rating : 630V
Capacitance : 4.7nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 630V 4.7nF X7R ±10% 0805 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C0805X472K631T
Model Number : C0805X472K631T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series comprises commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and offer high reliability. They are RoHS compliant and ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
X7R: 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesNP0 (C0G), X7R
PackagingT/R (7 and 13), Bulk
Special RequirementsArc Prevention Coating (O), Polymer Termination (X)
Capacitance Range Chart
NP0 Dielectric
SizeCapacitance Range (pF)
0603101 to 104
0805101 to 105
1206101 to 106
1210101 to 106
X7R Dielectric
SizeCapacitance Range (pF)
0805181 to 105
Product Code Example
C1206N2R0J101T
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
1206: Chip Size
N: NP0 Dielectric
2R0: 2.0pF Capacitance
J: +/- 5% Tolerance
101: 100Vdc Rated Voltage