Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 6.8nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 6.8nF ±10% 1kV Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X682K102T
Model Number : C1206X682K102T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, offering ratings of 1000V and above. These commercial-grade capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for demanding applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Series: HVC Series
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Specification Details
Operation Temperature -55 ~ +125
Rated Voltage 1000 Vdc to 8000 Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0) Q1000
Dissipation Factor (X7R) D.F.2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0) 0%
Aging (X7R) Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V) 200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V) 150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V) 120% Rated Voltage
Capacitance Range Charts
Note: Capacitance values are listed in pF.
Size NP0 Capacitance Range (pF) X7R Capacitance Range (pF)
1KV 2KV 2.5KV 3KV 5KV 1KV 2KV 2.5KV 3KV 5KV
Example Part Number Breakdown
C1206X102K202T
  • C: MLCC
  • 1206: Chip Size
  • X: X7R Dielectric
  • 102: 10 x 10^2 pF = 1000 pF
  • K: 10% Tolerance
  • 202: 2000 Vdc Rated Voltage