Ceramic Capacitor IHHEC C1206N680J202T High Voltage Multilayer Chip Capacitor Suitable for Soldering
Contact Now
Voltage Rating : 2kV
Capacitance : 68pF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 68pF ±5% 2kV Ceramic Capacitor NP0 1206
Mfr. Part # : C1206N680J202T
Model Number : C1206N680J202T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications ranging from 1000V to 8000V. These capacitors feature a special internal electrode design for superior voltage ratings and are suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They offer high reliability and are RoHS compliant, making them ideal for demanding applications.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
FeatureSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V)150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V)120% Rated Voltage
Product TypeMLCC (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
Chip Sizes Available0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric OptionsNP0 (C0G), X7R
Capacitance UnitpF
Tolerance Options+/-0.25pF (C), +/-0.50pF (D), +/-5% (J), +/-10% (K), +/-20% (M)
Rated Voltage Options100Vdc (101), 250Vdc (251), 500Vdc (501), 630Vdc (631), 1000Vdc (102), 2000Vdc (202), 3000Vdc (302), 4000Vdc (402), 5000Vdc (502), 8000Vdc (802)